Jak dobrze dobrać jeansy?

Jeansy damskie jeszcze kilkanaście lat temu były czymś wyjątkowym, nieosiągalnym. Kto nie miał cioci z Ameryki, skazany był na chińskie podróby z bazaru… Dziś na szczęście sytuacja wygląda inaczej, jeansy dostępne są w każdym sklepie, można kupić je od największych designerów, albo znaleźć eleganckie jeansy damskie w sklepie ZOiO. Ale jeans jeansowi nierówny. Czym różnią się odcienie, kroje, kształty jeansów na rynku? Z myślą o Was przygotowałam dla Was przewodnik po rodzajach spodni jeansowych!
Terminy
Marmurki - jeansy wybielone, acid washed jeans. Jak angielska nazwa wskazuje, potraktowano je kwasem... a właściwie intensywnym wybielaczem, często rozprowadzonym spryskiwaczem. Zyskują one w ten sposób charakterystyczną marmurkową teksturę. Kojarzy się je z latami 80., kiedy królował heavy metal.
Antik Denim - postarzane jeansy, stylizowane vintage, boho chic. Te jeansy stylizowane są na efekt zużytego, spranego denimu. Jak każda kobieta mająca swoją ulubioną parę jeansów wie, przetarcia na jeansach tworzą się naturalnie, dostosowując się do twojej budowy i typu ciała. Te jeansy są specjalnie jednak postarzane tak, by od razu wyglądały na znoszone. Pamiętaj, że często sprzedawcy określają je słowem "vintage" - ale to nowe jeansy, po prostu wzorowane na wytartym denimie.
Coated Denim - woskowane jeansy. Jeśli kochasz teksturę jeansów i dotyk skóry, znaleźliśmy coś dla ciebie. Te jeansy pokryto warstewką pigmentu lub tworzywa sztucznego. Chroni to spodnie przed wyblaknięciem i plamami, nadaje też im charakterystyczny połysk, przypominający skórę. Są też o wiele bardziej oddychające, niż można przypuszczać!
Surowy Denim - Raw denim, dry denim, surowy jeans. Normalnie podczas produkcji jeansu te spodnie są prane i czyszczone. Ten rodzaj dżinsowej tkaniny nie jest płukany - a zatem spodnie tego typu są ciemne, bardziej "włochate" i sztywniejsze niż normalnie. Z czasem stworzą to naturalne, unikatowe dla ciebie przetarcia. Surowy dżins dostosowuje się do twojej budowy znacznie lepiej niż inne tkaniny. Ale skoro nadmiar barwnika nie został wypłukany... jeansy te trzeba specjalnie prać. Jeansy z Raw Denimu są z reguły niesanforyzowane, i często mają selvage.
Stone Wash - Jeansy te są specjalnie "sprane", często w specjalnych bębnach, gdzie oprócz denimowej tkaniny wrzuca się też pumeks. Mają charakterystyczne nieregularne przebarwienia. Tworzy to charakterystyczny, zużyty wygląd, inny dla każdej pary jeansów.
Niesanforyzowane jeansy - Sanforyzacja to proces wykańczania tkanin, ich rozciąganie tak, by nie kurczyły się podczas pierwszego prania. Podobny proces rozciągania nazywa się dekatyzacją. Jeansy niesanforyzowane czy też niedekatyzowane nie są poddane temu procesowi. Należy je zamoczyć w wodzie po zakupie - są nawet fanki jeansu, które latem kąpią się w jeansach za dużych o jeden czy dwa numery, by te skurczyły się idealnie do ich ciała.
Selvage - to sposób wykończenia brzegów tkaniny. Jeans ma charakterystyczny splot - tylko ich wątek jest niebieski, osnowa jest biała, co widać po odwróceniu spodni na lewą stronę. Jeansy Selvage mają charakterystyczne wykończenie, które ma zapobiec strzępieniu się krawędzi - w przeciwieństwie do tanich jeansów wykończonych overlockiem.
Distressed jeans - popularne jeansy z dziurami, podniszczeniami, kojarzone są z ulicznym stylem punkowym i hip-hopowym. Kupując takie jeansy pamiętaj, by przetarcia wyglądały na naturalne, nie wycięte nożyczkami!
Fasony i style
Ale jeansy można też podzielić ze względu na fasony. Jeśli znasz angielski, łatwo zgadniesz jak bardzo dopasowane będą te fasony. Slim jeans przylegają do ciała, skinny jeans - czyli popularne rurki (slinkies) są jeszcze ciaśniejsze, przypominają legginsy. Za to spodnie loose są luźne, zaś baggy - workowate, czyli luźno zwisają z bioder. Jeansy boyfriendy są nieco luźne, jak sama nazwa wskazuje, stylizowane są na spodnie "pożyczone od chłopaka". Dopasowane jeansy to fit albo regular.
Inną ważną cechą jest też rodzaj nogawek. Wśród jeansów męskich królują proste nogawki (straight leg), ale kobiety wybierają też jeansy bootcut czyli rozszerzające się tak, by zakrywały wysokie buty. "Rozszerzające" się nogawki to flared jeans - ich odmianą są kojarzone ze stylem hipisowskim dzwony (bell bottoms). Jeansy mogą też się zwężać - to styl tapered, łatwiej jest wsunąć takie nogawki w cholewy kozaków.
Jeansy mogą też mieć niski, wysoki lub średni stan - oznacza to że sięgają odpowiednio poniżej, powyżej lub na pępku. Jeansy o wysokim stanie zakrywają brzuch, zaś biodrówki czyli spodnie z niskim stanem odkrywają płaski brzuch. Wiele takich spodni ma obniżony krok, kojarzone są z ulicznym stylem hiphopowym. Na przykład znane ostatnio "mom jeans" czyli jeansy mamuśki to luźne jeansy o wysokim stanie i zwężających się nogawkach.
Mam nadzieję, że ta wiedza was nie przytłoczyła, a gdy następnym razem ruszycie na zakupy, zbrojne w tę wiedzę, przyszpanujecie znajomością fachowych terminów!
Ja z jeansów lubię typowe rurki.
OdpowiedzUsuńNie mam ulubionego typu jeansów, ale zazwyczaj stawiam na zwężane nogawki :)
OdpowiedzUsuńNie sądziłam że jest tak wiele rodzajów jeansów, ja podobnie jak Wioleta też lubie zwykłe rurki:)
OdpowiedzUsuńGarstka ciekawych informacji o jeansach. O części nawet nie wiedziałam, także super. Dzięki.
OdpowiedzUsuńPierwsze słyszę że jest tyle rodzajów jeansów😉
OdpowiedzUsuńWow! :) Sporo się dowiedziałyśmy o jeansach z tego artykułu :D Super pomysł na wpis!
OdpowiedzUsuńPodstawa to jeansy.
OdpowiedzUsuńDobrze dobrane jeansy to prawdziwa sztuka czasami! Zupełnie się nie orientowałam w tych typach jeansów, teraz będę bardziej świadoma przy wyborze.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis :) Nigdy nie zgłębiałam się aż tak w rodzaje fasonów jeansów :)
OdpowiedzUsuńSuper rozpisane, moimi ulubionymi są dżinsy z wysokim stanem- w takich czuję się najlepiej!
OdpowiedzUsuńKiedyś przeważały u mnie biodrówki ale teraz ich nienawidzę, wybieram ze z wyższym stanem i raczej dopasowane. Nie widzę siebie w luźnych spodniach.
OdpowiedzUsuńja chodzę tylko i wyłącznie w rurkach :)
OdpowiedzUsuńJa wolę klasyczne rurki, w nich najlepiej się czuję. :)
OdpowiedzUsuńTylko rurki i jegginsy 😍
OdpowiedzUsuńU mnie tak jak u Eweliny rurki i jegginsy :):):):)
OdpowiedzUsuńDobre jeansy do podstawa. Według mnie bardzo ważne jest ich odpowiednie dopasowanie do figury!
OdpowiedzUsuń